Identyfikacja wizualna – co to jest?

Kamila

IDENTYFIKACJA WIZUALNA: DEFINICJA, ELEMENTY I PORADY

 

Wszystko zaczyna się od świetnej identyfikacji wizualnej opartej na solidnej i przemyślanej strategii Twojej marki. Projektowanie marek, na których naprawdę zależy ludziom, oznacza myślenie o czymś więcej niż tylko o logo. Twoja identyfikacja wizualna to punkt, w którym strategia marki spotyka się z kreatywnością.

Dobrze zaprojektowana identyfikacja wizualna i solidny branding (identyfikacja wizualna jest jego częścią) nie tylko wspierają Twoją markę, ale także pozwalają jej rosnąć. Dobry branding natychmiast mówi za Ciebie – kim jesteś, co robisz i dlaczego potencjalni klienci powinni chcieć z Tobą współpracować.

Jeśli nie masz jeszcze zdefiniowanej identyfikacji wizualnej lub chcesz wiedzieć jak ulepszyć tworzone przez Ciebie treści wizualne, zapnij pasy. W tym artykule omówię wszystko, co musisz wiedzieć o definiowaniu tożsamości marki swoich marzeńod tego, dlaczego to działa, po to, jak to zrobić we właściwy sposób.

Czym jest identyfikacja wizualna? Jeśli obraz jest wart tysiąca słów, twoja identyfikacja wizualna jest warta sto razy tyle. Identyfikacja wizualna marki sprawia, że jest ona całkowicie wyjątkowa i natychmiast rozpoznawalna. Prawdę mówiąc Twoja identyfikacja wizualna to połączenie kilku elementów graficznych i wizualnych. Razem tworzą one spójną i niezapomnianą historię marki taką, którą obecni i potencjalni klienci będą kojarzyć z ofertą i wartościami Twojej marki. Faktem jest, że identyfikacja wizualna ma wiele funkcji. Z pewnością głównym jej celem jest budowanie świadomości marki wśród odbiorców.

Z tego artykuły dowiesz się jakie są najważniejsze aspekty identyfikacji wizualnej, z jakich elementów się składa i otrzymasz ode mnie kilka wskazówek jak prawidłowo ją stworzyć.

Mówi się, że to nie szata zdobi człowieka. Według tego przysłowia to nie wygląd decyduje o tym jaki człowiek jest, ale jego wnętrze i charakter. To wszystko prawda, ale nasze ubrania przekazują pewien komunikat, czy tego chcemy, czy nie. Powodują, że zostajemy zauważeni i w pewien określony sposób zapamiętani. Identyfikacja wizualna to właśnie „ubranie, strój” Twojej marki, które przekazują Twoim odbiorcom pewną wiadomość. Dobrze zaprojektowana identyfikacja wizualna powinna być zgodna z wnętrzem i charakterem Twojej marki. Ogólnie mówiąc identyfikacja wizualna stworzona przypadkowo przekazuje złą wiadomość, zazwyczaj jeszcze nieodpowiednim osobom. Znaczenie identyfikacji wizualnej jest bardzo ważne w promocji marki.

 

NA WSTĘPIE OPOWIEM CI HISTORIĘ

 

Kiedy w 2018 roku uczęszczałam w Krakowie do szkoły stylizacji i kreowania wizerunku, na jednej z pierwszych lekcji z panią Mariolą Boczar – konsultantką kariery, certyfikowaną trenerką biznesu – robiliśmy ćwiczenie, które odmieniło moje spojrzenie, na wiele spraw.

 

Ćwiczenie polegało na tym, że w grupie 20 osób, każdy miał napisać na kartce 3 cechy.

 

Posłużmy się więc moim przykładem. Każda osoba w grupie miała napisać na kartce trzy cechy, które chciałybyśmy, aby ludzie odczuwali w pierwszych sekundach kontaktu z nami, zanim zdążymy się odezwać. Ale jak to? Może pomyślisz, że to niemożliwe. Oj możliwe i sama byłam w szoku przez to, co usłyszałam.

 • Po zrobieniu zadania, każda z nas wychodziła na środek a reszta osób w grupie pisała trzy przymiotniki, którymi oceniła nas jedynie po wyglądzie.
 • Następnie czytałyśmy na głos odpowiedzi reszty grupy i analizowałyśmy, dlaczego ktoś mógł pomyśleć tak, a nie inaczej.
 •  Porównywałyśmy to, jak chcemy być odbierane, a jak rzeczywiście jesteśmy odbierane.

Z jednej strony może to wydawać się nieprzyjemne i nieludzkie, ale jest bardziej ludzkie niż Ci się wydaje. Usłyszałam wtedy, że wyglądam na osobę chłodną – nosiłam w tamtym okresie dużo czarnych, mocno ściętych marynarek, profesjonalną – to akurat mnie cieszyło,

ale też arogancką – to był dla mnie największy szok!

 

Pamiętam doskonale, w co byłam ubrana tego dnia. Czarna marynarka o męskim kroju, granatowa bluzka, czarne jeansy z wysokim stanem, czarne botki na klocku, w uszach kolczyki – drobne, ale świecące. Do tego miałam mocny makijaż z czarną kreską pod okiem. I wiesz czego oczekiwałam? Oczekiwałam tego, że dziewczyny w grupie odbiorą mnie jako empatyczną, otwartą i profesjonalną osobę – bo taka naprawdę jestem. Jak widać komunikat, jaki przekazywał mój strój, był jednak zupełnie inny. Tak samo jest z identyfikacją wizualną marki, zarówno marki osobistej, jak i marek dużych firm.

 

PRZEKAZ WIZUALNY

  Przekaz wizualny jest niezwykle ważnym elementem komunikacji międzyludzkiej na wielu płaszczyznach. Bacząc na to, że dla większości ludzi dominującym kanałem odbioru informacji jest wzrok. Bez wątpienia mając tego świadomość i wiedząc, jak dobrze użyć form wizualnego przekazu, mamy szanse zrobić dokładnie takie pierwsze wrażenie, jakie chcemy. Ciężko jest później zmienić to pierwsze wrażenie.

  Faktem jest, że dzięki dobrze zaprojektowanej identyfikacji wizualnej możemy zbudować pozytywne i świadome relacje z naszymi idealnymi klientami, czyli takimi, którym podoba się to co i jak robimy. Przyciągamy podobnych do siebie ludzi. Jeśli zatem identyfikacja wizualna Twojej marki będzie utożsamiać charakter Twojej marki, to idealni klienci sami do Ciebie przyjdą.

  Jedno z chińskich przysłów twierdzi, że na to jak jesteśmy postrzegani, aż w 93 % wpływa wygląd zewnętrzny, język i dykcja.

  To ja na codzień, a do szkoły chodziłam w czerni, żeby wydać się bardziej elenacka, a skończyłam arogancka! Rozumiesz?

  CZYM JEST IDENTYFIKACJA WIZUALNA?

  Wiesz już czemu ma służyć identyfikacja wizualna teraz wyjaśnie Ci co to jest w praktyce. Identyfikacja wizualna to

  • system zawierający zestaw symboli, ikon, obrazów,
  • kolorów,
  • typografii, tak zwanych czcionek (fontów), które są stosowane do definiowania wyglądu marki oraz jej produktów.

  Inaczej mówiąc,  jest to sposób, w jaki osoba, miejsce lub rzecz jest prezentowana publicznie – zewnętrzny wygląd Twojej firmy. Wygląd zewnętrzny składa się z wielu różnych elementów. Logo to pierwszy element jaki przychodzi do głowy, jednakże  to tylko czubek góry lodowej.W rzeczywistości identyfikacja wizualna obejmuje znacznie więcej, a konkretnie jest to ogólny wygląd Twojej firmy. Poczynając od materiałów promocyjnych, wyglądu przestrzeni biznesowej, wyglądu opakowań i etykiet po te dobrze znane elementy wizualne, takie jak logo, strona www, katalogi itp. W istocie elementy identyfikacji wizualnej tworzą połączoną, marketingową całość, która umożliwia sprawną i skuteczną komunikację z grupą docelową.

  JAKIE ELEMENTY TWORZĄ IDENTYFIKACJĘ WIZUALNĄ?

   

  Identyfikacja wizualna to osobowość marki, jej kultura i wartości wyrażone w języku wizualnym; w tym logo, kolory, typografia, fotografie, ilustracje itp. Elementy te pozwalają identyfikować konkretne produkty lub usługi wśród rosnącej konkurencji. Dobrze spełniając swoje zadanie, elementy te powinny być używane zgodnie z koncepcją i strategią marki. Identyfikacja wizualna zawiera również wytyczne, które wyjaśniają, w jaki sposób te elementy powinny być wykorzystywane, tak aby zawsze wyglądały odpowiednio (tworząc tak zwaną księgę znaku).

   

  PROJEKTOWANIE LOGO

   

  Tworzenie dowolnej identyfikacji wizualnej rozpoczyna się od stworzenia logo, opartego na opracowanej wcześniej strategii marki. Logo to graficzne przedstawienie firmy, organizacji, usługi lub produktu. Istnieje kilka rodzajów logo, może ono być symbolem, słowem, emblematem czy monogramem. Logo służy do identyfikacji i promocji Twojej marki. Celem logo jest wpadająca w pamięć wizualna identyfikacja firmy w sposób łatwo rozpoznawalny i niezapomniany. Logo jest częścią strategii budowania marki i ma cię identyfikować, nie musi cię dosłownie opisywać.

  Logo jest ważną częścią identyfikacji wizualnej, ale nie najważniejszą. Wiele firm uważa, że stworzenie logo jest wystarczające dla ich ogólnej tożsamości wizualnej i marki, ale niestety są w błędzie. Potrzebnych jest kilka dodatkowych elementów i procesów, aby firma, produkt lub usługa stały się marką, a ich identyfikacja wizualna stała się silną i rozpoznawalną częścią ich tożsamości.

  Logo powinno kojarzyć się z wartościami marki takimi jak: innowacja, prestiż,  czy bezpośredniość i otwartość.

  Poniżej opisuję kilka podstawowych elementów, które składają się na identyfikację wizualną.Pamiętaj, że elementy mogą się różnić w zależności od działalności firmy, dla której tworzona jest identyfikacja wizualna.

  WYBIERANIE PALETY KOLORÓW

  Kolor jest jednym z najważniejszych elementów w projektowaniu graficznym. Wybór koloru, a także jego kombinacji z innymi kolorami może wyróżnić Twój projekt, ale może go również zatopić.

  Pamiętasz, jak pisałam na początku, o tym jak sama zatopiłam swój wizerunek w czerni? 

  Psychologiczne efekty koloru są widoczne w każdej dziedzinie ludzkiego doświadczenia. Jakie kolory przychodzą ci do głowy, kiedy pomyślisz o salonach kosmetycznych dla kobiet lub przychodniach lekarskich? Czy pomyślałaś na przykład o różu i złocie oraz o zieleni i błękitach? Prawdopodobnie tak.

  Kolory mogą mieć głęboki wpływ na nasze emocje i nastroje, dlatego tak wiele myśli i planowania inwestuje się w dobieranie odpowiednich kolorów w projektowaniu identyfikacji wizualnej. Kolor odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu osobowości i wartości marki. Kolory, które wybierzesz dla swojego logo, strony internetowej, opakowań produktów i materiałów marketingowych, przyczynią się do tego, jak potencjalni klienci będą postrzegać Twoją markę. Niektóre kolory budzą bardzo silne skojarzenia i wiążą się mocno z pewnymi emocjami. Ważne jest, aby starannie wybierać kolory swojej marki, tak aby wysyłały prawidłową wiadomość do odpowiednich osób. Na przykład kolor czerwony kojarzy się z pasją i energią, podczas gdy niebieski ze stabilnością i niezawodnością.

  TIP – WSKAZÓWKA

  Ważne jest, aby przemyśleć dobrze, jakie przesłanie mają nieść kolory Twojej marki. Co masz na celu? Wolisz się dopasować czy wyróżnić? Jaki jest styl Twojej marki? Czy aby na pewno Twój ulubiony kolor będzie najlepszym kolorem dla Twojej marki? Czy Twoja mara jest nowoczesna i profesjonalna czy może klasyczna i elegancka?

  Pamiętaj o tym, że pojedynczy odbiorcy będą inaczej reagować na różne odcienie, dlatego ważne jest, aby wybrać takie, które będą pasować do osób, do których chcesz dotrzeć. Chyba nie chcesz odstraszyć swoich wymarzonych klientów?

   

  ZDJĘCIA

  Fotografie odgrywają ważną rolę w identyfikacji wizualnej. Dzięki nim możemy wyrażać siebie i nasze pomysły. Zdjęcia pomagają nam komunikować to kim jesteśmy i co reprezentujemy. Znasz to powiedzenie: że obraz jest wart tysiąca słów?  Jeśli chcesz pozostawić trwałe wrażenie i zbudować silne relacje z klientami, wykorzystanie zdjęć powinno być integralną częścią Twojej strategii marketingowej i identyfikacji wizualnej. 

  TIP – WSKAZÓWKa

  Aby sobie pomóc, możesz skorzystać z darmowych narzędzi jakie są dzisiaj w zasięgu ręki, jak na przykład Pinterest czy Canva, aby stworzyć tam tablice inspiracji, moodboardy. Pomogą Ci one znaleźć odpowiedni styl fotografii dla Twojej marki. Oczywiście nie powinnaś odwzorowywać zdjęć 1:1, ale rozważne inspirowanie się to krok do przodu w rozwoju. Poza tym żadne zdjęcie nigdy nie będzie takie samo, zmienisz je Ty i Twoja marka.  

  Pamiętaj o tym, że pojedynczy odbiorcy będą inaczej reagować na różne odcienie, dlatego ważne jest, aby wybrać takie, które będą pasować do osób, do których chcesz dotrzeć. Chyba nie chcesz odstraszyć swoich wymarzonych klientów?

  CZYM JEST KSIĘGA ZNAKU?

  Po stworzeniu identyfikacji wizualnej wszystkie projekty i założenia powinno umieścić się książcę standardów graficznych – tak zwanej księdze znaku. Księga znaku to zbiór standardów projektowych używanych dla Twojej marki lub produktu.  Księga znaku powinna zawierać logo, kolory i typografię Standardy mają na celu zapewnienie spójności we wszystkich punktach komunikacji. Nie każdy jest grafikiem i nie każdy wie, jak dobrze użyć logo, dlatego ważne jest, aby mieć tego świadomość. W ten sposób, gdy na przykład Twoja firma się rozwinie i ktoś dołączy do Twojego zespołu możesz w jasny sposób pokazać tej osobie jak prawidłowo może używać elementów Twojej identyfikacji wizualnej.

  • Jesteś już mocno napełniona wiedzą! Po co to wszystko? 70% 70%

  Oto siedem powodów, dla których identyfikacja wizualna ma kluczowe znaczenie w kreowaniu wizerunku marki:

   

  1. Zwiększa rozpoznawalność marki

  Pomyśl o swojej ulubionej marce. Jaki jest pierwszy szczegół, który przychodzi ci do głowy? Prawdopodobnie jest to ich logo, kolory lub charakterystyczny projekt lub opakowanie produktu. Marki takie jak Starbucks, Gucci czy Apple zawdzięczają swój sukces – przynajmniej częściowo – spójności marketingowej marki w każdym aspekcie. To ona pomaga użytkownikom rozpoznać logo, nazwę oraz inne elementy wizualne marki i to ona jest kluczem do stworzenia relacji konsumenta z danym brandem.

   

  2. Zwiększa zaufanie do Twojej marki i biznesu

  Elementy identyfikacji wizualnej są bezpośrednimi sposobami dotarcia z komunikatem do odbiorcy i wywołania u niego emocji. Wartościowe treści wysokiej jakości to najlepszy sposób na budowanie relacji z ludźmi i przekształcanie ich w lojalnych klientów. Twoi odbiorcy zaufają Ci jeszcze bardziej jeśli poczują, że dbasz o swój wizerunek i jesteś wiarygodna w tym, co robisz.

   

  3. Tworzy poczucie ciągłości biznesowej i spójności marki

  W miarę ewolucji Twojej marki Twoje wartości i identyfikacja wizualna będą wspierać jej rozwój. Niektórzy z twoich lojalnych konsumentów mogą być emocjonalnie przywiązani do twojej marki, ponieważ daje im to poczucie przynależności.

   

  4. Zwiększa sprzedaż i trafia do odpowiednich odbiorców

  Jeśli Twoja grafika, strona internetowa, posty w mediach społecznościowych i materiały promocyjne wysyłają jednolity komunikat o tożsamości marki i jej podstawowych wartościach, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zarobisz.

  Spójność identyfikacji wizualnej marki prowadzi do 3,5-krotnie większej widoczności marki. Większa widoczność może zwiększyć przychody nawet o 23%.

   

  5. Buduje lepsze, bliższe relacje z klientem

  Twoi docelowi odbiorcy mogą bardziej znacząco odnosić się do Twojej firmy dzięki wizualnej tożsamości marki, którą uważają za atrakcyjną i łatwą do zrozumienia.

  Ludzie, którzy rozpoznają Twoją markę, niekoniecznie muszą być Twoimi klientami. Świadomość marki zwiększa jednak szanse na skuteczne nawiązanie kontaktu z odbiorcami, generowanie konwersji i sprzedaży.

   

  6. Wyróżnia Twoją markę na tle konkurencji

  Tam jest brutalnie. Charakterystyczna identyfikacja wizualna przyciąga wzrok, i daje uderzający i niezapomniany efekt marki, który pomaga wyróżnić się na tle konkurencji.

   

  Masz jakieś pytania odnośnie identyfikacji wizualnej ?

   

  Kamila

  Kamila

  Specjalistka od brand&web designu

  Ciao, jestem Kamila!

  Ciao, jestem Kamila!

  Specjalistka od brand&web designu

  Poczytasz tutaj o dobrych praktykach, dobrych markach i jeszcze lepszych stronach www. Magazyn dla kreatywnych twórczyń i przedsiębiorczych kobiet biznesu.

  INNE ARTYKUŁY

  OBSERWUJ MNIE

  0 komentarzy

  Wyślij komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *